Media

ONHEILSPELLENDE VERWIKKELING VIR DIE WESTE

 
 
 altRusland en China sluiten historisch gasakkoord

De Russische president Vladimir Poetin en de Chinese president Xi Jinping verstevigen de betrekkingen tussen hun landen

Rusland´s Gazprom en China staan op het punt om een gasakkoord te sluiten, aldus de Russische regering. Volgens het akkoord dient een pijpleiding jaarlijks 38 miljard m³ gas aan China te leveren. Zo maken de beide buurlanden zich onafhankelijker van het Westen.

Te midden van de ruzie met het Westen staat Rusland naar eigen zeggen op het punt om een historisch akkoord betreffende de levering van gas aan China te ondertekenen.

Het plan kan nog in de maand mei bezegeld worden, citeerde Itar-Tass woensdag de plaatsvervangend Russische minister-president Arkady Dvorkovitsj tijdens een bezoek aan China. Er wordt alleen nog onderhandeld over de prijs van het gas.

 

 

Rusland en China onderhandelen al tien jaar over het akkoord, dat ook voorziet in de bouw van een pijpleiding met een capaciteit van 38 miljard m³ per jaar. Ter vergelijking: in Duitsland worden jaarlijks 100 miljard m³ gas verbruikt.

Mocht het akkoord tot stand komen, dan speelt dit de Russische president Poetin in de kaart, die in mei een bezoek wil brengen aan China. Hij heeft ervoor gewaarschuwd dat met de isolering van zijn land wegens de annexatie van de Krim het Westen zichzelf uiteindelijk in de vingers snijdt.

Europa betrekt een derde deel van haar gas van het Russische concern Gazprom, waarvan 40% via de Oekraïne stroomt. Ook vanwege de actuele ruzie met Oekraïne en de sancties van westerse landen zoekt Rusland andere afnemers. Daarom bezit China vermoedelijk een goede uitgangspositie in de onderhandelingen met Rusland. Tot nu toe verkocht Rusland weliswaar relatief veel olie aan China, maar nauwelijks gas.

Bovendien heeft Rusland er woensdag mee gedreigd in het vervolg alleen nog maar tegen vooruitbetaling gas te leveren aan Oekraïne. Daarvoor zijn “alle voorwaarden” aanwezig, zei minister-president Dmitri Medvedev. President Vladimir Poetin zei dat hij opdracht heeft gegeven aan het staatsconcern Gazprom om eerst af te zien van de stap en een oplossing met Kiev te zoeken via onderhandelingen.

Volgens Gazprom heeft Oekraïne gasschulden van 2,2 miljard dollar. Oekraïne betrekt ongeveer de helft van haar aardgas uit Rusland. De afgelopen dagen nog had Gazprom de gasprijs voor het buurland met 80% naar 485 dollar per 1000 m³ verhoogd. Ter vergelijking: in Europa dient hiervoor 370 tot 380 dollar betaald te worden.

Het is niet waarschijnlijk dat China de Russische gasleveringen met dollars zal betalen. Als antwoord op mogelijke sancties van de VS bereidt het staatsolieconcern Gazprom Neft op dit moment een wijziging van de verdragen van dollars in euro´s voor. De Russische grondstoffenconcerns onderzoeken op dit moment bovendien het gebruik van de roebel en yuan (meer hier).